اجتماعی

اینجا مرگ در می زند


سمیرا سبزی_خبرنگار
مهم‌ترین مشکل برای ساماندهی معتادان خیابانی موضوع ماده 16 قانون مبارزه با موادمخدر، حمایت‌های اجتماعی پس از خروج از مراکز درمانی است. اعتیاد به عنوان بزرگ‌ترین آسیب اجتماعی و چالش در جامعه ما مطرح است. با آن که به کارگیری افراد و هزینه‌های انجام شده، باید اثربخشی و فایده‌هایی بیش از این داشته باشد اما چرا از 100 نفری که به کمپ وارد می‌شوند، تعداد کمی درمان شده و بقیه مجدد به چرخه اعتیاد بازمی گردند؟

تعیین تکالیف مراقبتی پس از درمان

بنابر آئین‌نامه مراقبت بعد از خروج معتادان به ویژه برای آن‌دسته از معتادان به مواد مخدر و روان‌گردان که به طور داوطلبانه اعتیاد خود را درمان نمی‌کنند و به حکم قانون به درمان مکلف می‌شوند با تعیین تکالیف مراقبتی، امری ضروری در فرآیند مبارزه با اعتیاد، مواد مخدر و روان‌گردان‌ها است.

مشکل عمده معتادان پس از درمان و خروج از مرکز نگهداری، امر اشتغال آنان است چرا که در صورت ادامه بیکاری دوباره به مواد مخدر روی می‌آورند. باید آیین‌نامه مراقبت بعد از خروج معتادان به طور دقیق اجرا شده و در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌ها برای اجرای آیین‌نامه تقویت شود.

درمان با دارو، کار ناتمام

معتادان برای شرکت در برنامه‌های درمان، بازتوانی و کاهش آسیب به مراکز ماده‌ 15 قانون مراجعه می‌کنند. این گروه در کنار درمان‌های دارویی به جلسات مشاوره‌ای و آموزشی، شرکت در جلسات گرو‌ه‌های خودیاری، مراجعه به مراکز درمانی در دوره‌های زمانی مشخص و اخذ گواهی سلامت و یادگیری مهارت‌های زندگی نیاز دارند. در استان همدان از میان موارد گفته شده برای گروه معتادانی که اعتیاد را ترک‌ کرده‌اند، حرفه‌آموزی صورت نمی‌پذیرد و گروه یاد شده پس از ترک در جامعه رها می‌شوند.

حرفه‌آموزی، انجام خدمات عمومی و یا اجتماعی، منع یا محدودیت ارتباط و یا معاشرت با شخص و یا اشخاص معین، منع یا محدودیت رفت ‌و آمد به محل یا محل‌های معین، اشتغال به شغل، حرفه یا کار معین، منع یا محدودیت رانندگی با وسیله نقلیه موتوری و یا تصدی وسایل موتوری، ارائه خدمت در مراکز ماده 15 و یا 16 و در صورت بی‌خانمان بودن، الزام معتادان به اقامت در مراکز اقامتی از تکالیف مقرر در ماده 2 آیین‌نامه مراقبت بعد از خروج معتادان است که به نظر می‌رسد این چرخه در همدان به کندی صورت می‌گیرد.

برگه گمشده اشتغال

بیشترین مشکل معتادان پس از درمان و خروج از مرکز نگهداری، اشتغال آنان است چرا که در صورت ادامه بیکاری، دوباره به سمت مواد مخدر کشیده می‌شوند. بنابراین دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌ها باید نسبت به اشتغال‌زایی برای این افراد اقدام کنند.

به نظر می‌رسد این مراکز نتوانسته‌اند نقش خود را در فرآیند درمان به ‌درستی ایفا کنند. داوطلب بودن، پاکی کامل و مصرف نکردن متادون توسط بیمار پیش‌شرط‌های ورود به این مراکز بود که با توجه به آمار حاضران در این کمپ‌ها، قوانینی دست و پاگیر شده‌اند و این شرایط میزان ورود معتادان متجاهر را به این مراکز به حداقل رسانده است.

اگر معتادان متجاهر در شرایطی بودند که می‌خواستند داوطلبانه وارد مراکز درمان و ماده ۱۶ شوند، دیگر معتاد متجاهر محسوب نمی‌شدند چرا که افراد گفته شده پیش از رسیدن به این مرحله به مراکز داوطلبانه مراجعه کرده و درمان شده بودند. معتادان متجاهر کسانی هستند که هیچ‌گونه حمایت اجتماعی ندارند یا حمایت‌هایشان حداقلی است که به کف خیابان رسیده‌اند؛ بنابراین معلوم است بسیاری از آن‌ها حاضر نیستند به‌ صورت داوطلبانه به مراکز رسالت که همان مراکز بازپروری هستند، بروند.

می‌توان قبل از ورود به این مراکز برای آن‌ها مشوق‌هایی در نظر گرفت که به ماندن در این مراکز علاقه‌مند شوند. اگر به بیماران احترام بگذارند و حرفه‌ای به آن‌ها یاد بدهند وام و فرصت شغلی در اختیارش قرار دهند می‌تواند انگیزه‌ای برایشان باشد که در مرکز رسالت بمانند و فرآیند درمان را طی کنند.

متادون درمانی

اگر الگوی جمع آوری معتادن متجاهر جواب نمی‌دهد و اجرای طرح‌های ضربتی کارساز نیست و ستاد مبارزه با مواد مخدر که به درستی کارش را انجام می‌دهد، باید به دنبال نهادهای دیگر بود که طبق پروتکل تعریف شده در انجام وظایف خود کوتاهی می‌کنند.

راه‌حل درمان با داروی متادون برای این دسته از معتادان که به ترک مواد مخدر تکلیف شده‌اند، راه‌حل درستی نیست چرا که در واقع پس از رهایی از مصرف مواد مخدر گرفتار دارویی مخدر به نام متادون شده‌اند و باید این دارو را مصرف کنند.

راه ناپیدای کارآموزی

با توجه به اینکه مرکز ماده 16 از زیر نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر خارج و به بهزیستی واگذار شده است، این سوال از اداره کل بهزیستی پیش می‌آید که چرا طبق آئین‌نامه در این مرکز حرفه‌ای به معتادان در حال ترک آموزش برای یادگرفتن مهارت‌های کاری داده نمی‌شود.

نکته دیگر تاکید استاندار در جلسات شورای هماهنگی مواد مخدر برای واگذاری وام به معتادان ترک‌کننده مواد مخدر است که تاکنون اقدامی برای اجرایی شدن آن صورت نپذیرفته است و در نهایت اینکه در این چرخه برخی نهادها به درستی کار خود را انجام نمی‌دهند و عجیب نیست که از معدود معتادان متجاهر در شهر همدان کاسته نمی‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

۲ thoughts on “اینجا مرگ در می زند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
عضویت در کانال تلگرام جام جم همدان
بستن