متفرقه

همدان بزرگ، اندیشه بزرگ می خواهد

توسعه‌ی ایران، شناخت حقیقت آن چیزی است که منطق تداوم ایران است و عمل در جهت آن و شنا کردن در جهت آن. ما بسیار زود ملّت شدیم و ملّت در ایران، دولت خودش را ایجاد کرده است و نه برعکس! این ملّت، یک فرهنگ پایدار طولانی‌مدت را ایجاد کرده و این فرهنگ طولانی، ورای مرزهای ایران، گسترش یافته است که به آن می‌گوییم: ایران بزرگ فرهنگی. این ایران بزرگ فرهنگی در هر نقطه از خاک خود مردمانی دارد با آداب و رسوم و منحصر به فرد، و هگمتانه و همدان یکی از آن شهرهایی است که تاریخی دارد به درازنای تاریخ نام ایران. ما همدانی ها، ملت متکثری هستیم، یعنی مردمی با افکار، عقاید، زبان‌ها، آداب و رسوم متفاوت، بسیار متکثر اما واحد در همدان؛ وجود اقوام مختلفی ازجمله  فارس و کرد و لُر و ترک و لک در این استان، مجموعه ایی را شامل می شود که می توان نام آن را ایران کوچک نهاد. این ایران کوچک، طی دو دهه گذشته گام هایی را در مسیر توسعه و پیشرفت برداشته است، اما هر استاندار و فرماندار و مدیری تنها قدم هایی را برداشته است که خود آن را قبول داشته، و یا از بالا و به صورت دستوری به او دیکته کرده اند. مسئولین امروز شهر به طور مشخص هیچ برنامه راه و جامعه هدفی را دنبال نمی کنند و هر روز یک شعار می دهند برای توسعه و گسترش، روزی کلید واژه گردشگری بازار را داغ می کند و روز دیگر صنعت، و شبانگاهی کشاورزی!

اما این بی برنامگی و عدم ثبات چیزی نیست که مردم همدان و ایران به تازگی با آن آشنا شده باشند؛ با وجود دنیای مدرن که مبتنی بر برنامه ریزی های کلان و طولانی مدت و با بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز است سیستم جهادی و هیئتی در این سرزمین رایج است. برای دسترسی به این مهم نیاز اولیه آن است که افرادی دغدغه مند و دلسوز پای کار باشند که با داشتن تجربه کافی و استفاده از نیروی جوان بتوانند این مسیر را مشخص کنند و به طبع در همان راه قدم بردارند. اگر به کار بردن اصطلاح «توسعه همدان» را نقدا با مسامحه و برای فهمیدن حرف یکدیگر قبول کنیم، و بخواهیم همدان را توسعه دهیم، باید بدانیم که این استان در جاهایی توسعه پیدا کرده که اصل وحدت با توجه به آن کثرت‌ها فهمیده شده است؛ به زبانی ساده می توان گفت مهم نیست استاندار و نماینده مجلس و مدیران اداری و شهری، فارس باشند یا کرد یا لر، بلکه می بایست خود را اهل همدان بدانند و با این شناخت شخصی از خود  بدانند که شناخت حقیقت آن چیزی می باشد که منطق توسعه و پیشرفت همدان است و عمل در جهت آن و شنا کردن در جهت آن هدف غایی.

اما نمی توان از یک نکته گذشت و آن این که قدم بزرگ برداشتن، اندیشه بزرگ می خواهد. برای گذار از سنت به مدرنیته، تنها دانش کافی نیست، بلکه داشتن بینش و جهان بینی نیاز است که بتواند اعتماد به نفس لازم را به اشخاص دهد، چیزی که به ندرت در مدیران استان همدان می توان مشاهده کرد. در حوزه گردشگری طی یک سال آینده همدان میزبان دو برنامه گردشگری بین المللی است، یکی نشست سازمان جهانی گردشگری و دیگری انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشکری آسیا. این دو پروژه که سازمان میراث فرهنگی متولی آن است، می تواند نمودی شود برای تبدیل کردن همدان به برندی ملی و جهانی که پیش نیاز توسعه اقتصادی استان است، زیرا توسعه گردشگری بر اساس پتانسیل های استان نزدیک ترین مسیر برای رسیدن به توسعه اقتصادی است؛ اما بی شک سازمان میراث فرهنگی استان همدان حتی با وجود داشتن مدیری جوان و روشنفکر، به تنهایی نمی تواند این بار سنگین را به سر منزل مقصود برساند، و اینجاست که آن اندیشه بزرگ در بین مسئولین نمود پیدا خواهد کرد. نه تنها نیاز است، بلکه مهم است که تمامی دستگاه ها به طور مشخص و دغدغه مند آمادگی خود را برای اجرای این دو پروژه جهانی اعلام کنند، زیرا گام نهادن در مسیر توسعه گردشگری تنها راه برون رفت از این لختگی اقتصادی در سطح استان و افزایش اشتغال برای نسلی است که هر روز بیش از دیروز در حال سوختن و دم نزدن هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در کانال تلگرام جام جم همدان
بستن