اجتماعی

مدیر مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا: انجام سالانه بیش از 6 هزار پیوند قرنیه در بیمارستان فرشچیان سینای همدان

به گزارش جام جم، مدیر مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا همدان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز پیوند اعضا یکی از نیازهای ضروری استان است، گفت: مرکز چشم پزشکی فرشچیان سینا یکی از بیمارستانها و مراکز مهم درمانی با 337 تخت فعال است که 50 تخت فعال آن مربوط به چشم پزشکی است که با کادر مجرب به عنوان سانتر چشم پزشکی استان مطرح است.
دکتر جوزی افزود: به جز کلینیک تخصصی چشم پزشکی که میانگین 170 نفر به صورت روزانه ویزیت می شوند ماهانه 500 عمل جراحی چشم پزشکی و سالانه 6 هزارو 400 پیوند قرنیه در این مرکز انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: پیوند قرنیه از سالهای گذشته در این مرکز انجام می شد اما امروز به ورود دو نفر از پزشکان متخصص عمل پیوند قرنیه چشمگیرتر شده است
مدیر مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا افزود: مشکلات مربوط به بافت پیوند قرنیه مهمترین مشکل برای بیماران پیوند قرنیه است چرا که باید این بافت از بانک قرنیه در تهران تهیه شود و این خود به دلیل فرصت سوزی در پیوند سریع یکی از مهمترین مشکلات این عمل محسوب می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به درصد بالای اهدای اعضا در سطح شهر همدان نیاز است تا بانک پیوند اعضا در استان همدان ایجاد شود و دانشگاه علوم پزشکی همدان با جدیت به دنبال ایجاد این مرکز و اخذ مجوز از وزارت بهداشت است تا علاوه بر استان همدان استانهای غرب کشور را نیز پوشش دهد.
وی هزینه پیوند قرنیه به صورت آزاد را بین دو تا سه میلیون تومان عنوان کرد که در این مرکز چشم پزشکی فرشچیان سینا با داشتن بیمه هزینه انجام پیوند 250 هزار توان برای بیمار انجام می شود.

تلاش برای ایجاد بانک اعضا در همدان
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان اینکه بیمارستان فرشچیان سینا در گذشته مرکز روانپزشکی بود افزود: این مرکز با ورود بخش چشم پزشکی و ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی فروغ دیگری یافت و امروز پیشرفته ترین تکنیک‌های جراحی چشم با حضور اساتید مجرب در این مرکز انجام می شود.
دکتر گودرزی افزود: استان همدان یکی از استانهای مهم دراهدای اعضا است که امید واریم با فرهنگ سازی بیشتر و تشویق افزاد به اهدای اعضای فرد مرگ مغزی بتوانیم گام های موثری برای درمان بسیاری از بیماریها و نجات جان انسانها داشته با شیم.
وی تصریح کرد: امروز ما تیم مجربی برای جلب رضایت خانواده ها در اهدای عضور عزیزانی که دچار مرگ مغزی شده اند داریم اما باید با تشویق مردم به دریافت کارت اهدای عضویت تلاش کنیم که زمان طلایی اهداء عضو پس از مرگ مغزی افراد از دست نرود.
وی با بیان اینکه اهداء عضو یک نفر می تواند جان 8 انسان را نجات دهد تلاش برای فرهنگ سازی در راستای دریافت کارت اهدای عضو برای افراد را ضروری خواند و تاکید کرد: باید این فرهنگ در جامعه عمومی شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون تنها در برخی از شهرها بانک اعضا وجود دارد، گفت: با توجه به تخصصی که در هیات علمی استان وجود دارد و دبیر خانه قطب زاگرس در استان همدان مستقر است و سه استان کردستان، کرمانشاه و ایلام همه فعالیت های خود را از کانال همدان هماهنگ می کنند، لازم است با ایجاد بانک اعضا علاوه بر استان همدان استانهای غربی نیز تحت پوشش قرار گیرند.

انجام بروز ترین پیوند قرنیه در مرکز چشم پزشکی فرشچیان سینا
فوق تخصص پیوند قرنیه مرکز درمانی فرشچیان سینای همدان نیز با بیان اینکه آخرین تکنیک پیوند قرنیه که در دنیا انجام می شود در مرکز چشم فرشچیان سینای همدان مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: این تکنیک از بروز ترین تکنیک‌های پیوند قرنیه است که به صورت لایه‌ای به فرد عضو گیرنده منتقل می شود تا درصد پس زدن بافت کمتر شود و بدین صورت است که تنها یک لایه سلول وارد قرنیه عضو گیرنده می شود.
دکتر علیزاده افزود: امروز در بسیاری از نقاط کشور عمل پیوند قرنیه انجام می شود که اعضای پیوندی از بانک پیوند اعضای جمهوری اسلامی به بیمارستانهای کشور منتقل می شود و این مدت زمان که همان زمان طلایی پیوند است برای اینکه اعضای پیوندی پس زده نشود بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه پیوند قرنیه چشم برای درمان قوز قرنیه، زخم های قرنیه، سوختگی شیمیایی و آسیب های ناشی از سوانح انجام می شود، تاکید کرد: لازم است برای دریافت عضو به صورت اورژانسی با بانک چشم هماهنگ شود و همواره در تهیه بافت دارای مشکلاتی هستیم که ممکن است بافت از کیفیت لازم برخوردار نباشد و لازم است تا با ایجاد بانک اعضا در استان همدان خدمات به موقع ومناسب به بیماران ارائه شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
عضویت در کانال تلگرام جام جم همدان
بستن