اجتماعی

گل‌هایی که پرپر می‌کنند

سمیرا سبزی- روزنامه‌نگار
میانه زمستان، نمِ باران و وسوسه پیاده‌روی بی چتر، حال ناخوب امروزم را مرهم نمی‌شود. دودها را باران می‌شوید، دردها را اما نه! درد افیونی چنبره زده بر گرد کسانی که این چند روز شناختم.
نامی تازه
هر روز با اعتیاد و مواد مخدر مبارزه می‌کنیم و هر بار نامی جدید می‌شنویم، این‌بار نیز مافیای مواد مخدر طرحی نو در انداخته‌ و جامعه هدفش را تغییر داده‌ و با رنگ و لعاب تازه، خودی نشان می‌دهند. یک بار شیشه و دیگر مواد مخدر را در بازار پخش می‌کنند؛ و فردا با تغییر اسامی مخدرهای شناخته شده لباس جدید تنشان می‌کنند و با یک اسم و رسم و جدید – و صد البته عوارض جدیدتر و خطرناک‌تر- بلای خانمان‌سوز را به رگ‌های جامعه تزریق می‌کنند. این روزها، دور، دورِ مواد به اصطلاح کم‌خطر است که در تبلیغ‌شان گفته می‌شود اعتیاد ندارند و برای استعمال‌شان به ابزار ویژه‌ای هم احتیاج نیست. بو ندارند، شبیه قرص هستند و لفافه‌های شیک دارند و متأسفانه استفاده از آن‌ها برخلاف موادمخدر سنتی، نه تنها برای مصرف‌کننده ننگ محسوب نمی‌شود بلکه یک‌جور خودنمایی هم محسوب می‌شود.
گل جایگزین شیشه
اخیرا هشدارها و گزارش‌ها در باره شیوع ماده روان‌گردان «گل» افزایش یافته‌اند. برخی معتقدند که «گل» به‌تدریج جانشین «شیشه» می‌شود. ماده مخدر گل، اسم زیبایی دارد. به نظر باید دنیای لطیفی را هم به ارمغان بیاورد ولی یکی از خطرناک‌ترین مواد مخدری است که این روزها در دست جوان‌ها می‌چرخد و به اسم یک روان‌گردان طبیعی خرید و فروش می‌شود.
اعتیادآور هست یا نیست؟
«این اعتیادآور نیست»، جمله ای که اکثر مصرف کنندگان ورد زبانشان کرده‌اند. این جمله، امروز بیشتر از همه درباره «گُل» به گوش می‌رسد. این ماده روان‌گردان از دسته کانابیس و در واقع ماری‌جوانای تغییر یافته است. در برخی منابع آمده است که «گل» نوع طبی ماری‌جوانا یا گِرس است که از گیاه شاهدانه هندی گرفته می‌شود و ماده اصلی آن تتراهیدروکانابینول است.
کاشت گل در گلدان
پای گفته‌های یکی از جوانان مصرف‌کننده ماده مخدر گل نشستم. خود را رویا می‌نامند. او می‌گوید: گل و علف قابلیت پرورش در یک گلدان را دارند و با ایجاد شرایط و نور مناسب می‌توان مواد مصرفی را در خانه به دور از دغدغه‌ تهیه، پرورش داد. من این‌کار را در منزل انجام داده‌ام و البته خانواده‌ام نمی دادند که این یک گل معمولی نیست.
یک قطره نفازولین
علی، دیگر مصرف کننده این ماده مخدر می‌گوید: من 1 سال است که به صورت مداوم از گل استفاده می‌کنم و می‌توانم با اطمینان بگویم که گل مخدر نیست، تنها باعث قرمزی چشم می‌شود که آن هم با یک قطره نفازولین رفع می‌شود.
محسن به گفت و گو اضافه می‌شود و می‌گوید: در دوران خدمت سربازی برای اولین بار از حشیش استفاده کردم که همان احساس سرخوشی کاذب به من دست داد. در ماه‌های اول مصرف، این حس ادامه داشت که بعد از گذشت مدت کوتاهی تبدیل به مشکلاتی از قبیل بی‌حوصلگی، ضعف اعصاب، کاهش قدرت تصمیم‌گیری و استرس و اضطراب شدید شد. اما حالا قدرت روانی ندارم که ترک کنم و گل مصرف می‌کنم. البته گاهی از ماشروم یا همان قارچ سمی استفاده می‌کنم.
فرزندان جوان کشور
با خود فکر می‌کنم این‌ها فرزندان دهه هفتاد این شهر هستند و یک سوال ذهنم را درگیر می‌کند، بچه ها در مدارس نیز درگیر این مخدر شده‌اند یا نه؟
سوالم را امیر پاسخ می‌دهد که سری به مدرسه‌ها بزنید متوجه می‌شوید بچه‌های دبیرستانی هم به راحتی از گل استفاده می‌کنند چرا که هیچ علائم اعتیادی در زمان مصرف جز خشک شدن پوست و قرمزی چشم از خود نشان نمی‌دهد.
به نظر می‌رسد در همدان هنوز به زنگ هشداری نرسیدیم تا مسئولان مربوطه تکانی به خود بدهند و اقرار را جایگزین کتمان شیوع مخدر گل در استان همدان کنند. تا جایی که در مدارس همدان این مخدر بین نوجوانان و در دانشگاه ها بین جوانان در حال مصرف و انتشار است
توجه کنید، خطر جدی است
به نظر می رسد باید مسئولان نهادهای مختلف و مرتبط از جمله آموزش و پرورش، رسانه‌های شنیداری، دیداری و نوشتاری و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان برنامه مدونی را تنظیم و آموزش‌های لازم را به خانواده‌های همدانی بدهند تا از مصرف این ماده مخدر به هر شکل ممکن جلوگیری کنند.
رئیس پلیس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان همدان می‌گوید: گیاه مخدر گل از خانواده شاهدانه است که تغییر ژنتیک داده شده است و قدرت توهم زایی بالایی را دارد.
سرهنگ هادی قزوینه ادامه می‌دهد: گیاه گل مخدری است که فرد در اولین مصرف دچار ضربان قلب بالا می‌شود، احساس بی‌قراری می‌‌کند، اشتهایش افزایش می‌یابد و موجب قرمزشدن چشم‌ها می شود.
این مقام مسئول با اشاره به خطرات ناشی از مصرف گیاه مخدر گل می‌افزاید: گل یک مخدر پنهان و خاموش است که به راحتی می‌تواند فرد را به ورطه نابودی بکشاند و این یک باور غلط است که مخدر گل اعتیاد ندارد.
سرهنگ قزوینه می‌گوید: آثار روانی این مخدر به مرور زمان اثرات خود را می‌گذارد و فرد مصرف‌کننده دچار بیمارهای روانی جبران ناپذیری خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
عضویت در کانال تلگرام جام جم همدان
بستن