اجتماعی

شهروند نمونه به انتخاب شهروندان

سیما سبزی- خبرنگار جام جم
شهردار همدان در مراسم افتتاحیه آغاز انتخاب شهروند نمونه با بیان اینکه حل مشکلات مدیریت شهری همدان با مشارکت شهروندان میسر می‌شود، گفت: شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر اهمیت موضوع، تصمیم گرفت موضوع انتخاب شهروند نمونه را در اولویت کار خود قرار دهد.
عباس صوفی گفت: همه شهر‌های دنیا مشارکت شهروندان را به یک موضوع مهم تبدیل کرده‌اند و این موضوع را بسیار جدی دنبال می‌کنند.
وی افزود: مشکلاتی که در مدیریت شهری است در مباحث ترافیکی، نظافت شهر، فضای سبز و پروژه‌های زیرساختی و همه آنچه که در موضوع مدیریت شهری الان گریبان‌گیر است، موفق به حل آنها نمی‌شویم مگر آنکه بحث مشارکت شهروندان را در اولویت مدیریت اجرایی قرار دهیم.
شهردار همدان تاکید کرد: ما نیازمند این هستیم که با جلب اعتماد عمومی و تشویق مردم در حوزه مدیریت شهری بتوانیم موضوع موفقیت شهری را به اثبات برسانیم و از شهروندانی که اخلاق مدار، قانون مدار، کوشا، مسئولیت‌پذیر و خلاق باشند، تشکر کنیم.
شهردار همدان با بیان اینکه فرق شهروند خوب و عادی باید دیده شود، افزود: ما در بحث فرایند توسعه حوزه اشتغال و کیفیت زندگی قطعاً نیازمند مشارکت مردم و توجه مردم به مدیریت شهری را داریم.
صوفی گفت: در انتخاب شهروند برتر ما باید شاهد یک الگو در شهر بشویم و سال‌های آینده این فرهنگ را داشته باشیم که همیشه مردم توجه داشته باشند که شهرداری و شورای اسلامی و مدیریت شهری به این موضوع توجه دارد.
وی تصریح کرد: در بهار سال 97 در یک جلسه با شکوه ما شاهد انتخاب شهروندان برگزیده شهر به نحو احسنت خواهیم بود.
رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه الگوهای نمونه شهروندی در همدان معرفی می‌شوند، گفت: شهروندان با ملاک‌های مورد نظر انتخاب می‌شوند تا بتوانیم شهروندانی به عنوان الگو در سطح شهر به سایر شهروندان معرفی کنیم.
شهر به سمت پویایی و نشاط
ابراهیم مولوی در مراسم افتتاحیه جشنواره شهروندان برگزیده همدان گفت: شهر یک موجود زنده است و این موجود زنده دائم در حال تغییر و تحول است و به سمت پویایی و نشاط گام برمی‌دارد.
وی افزود: خوشبختانه در سطح ملی و کشوری، همدان جایگاه خوبی از بزرگان و نخبگان، علما، فلاسفه و سیاستمداران دارد که همه این‌ افراد نامی برای خودشان به یادگار گذاشتند.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: شهروندان با ملاک‌های مورد نظر انتخاب خواهند شد تا بتوانیم شهروندانی به عنوان الگو در سطح شهر به سایر شهروندان معرفی کنیم.
وی تصریح کرد: امید است بتوانیم از بین شهروندان برگزیده هم، این اتفاق خوب و مبارک را به نتیجه برسانیم و الگوهای خوبی را در بین شهروندان ترویج دهیم.
رئیس شورای شهر همدان گفت: در 3 ماه آینده و در 9 اردیبهشت 97 که روز شوراها می‌باشد، جلسه اصلی و انتخاب شهروندان به جد پیگیری شود تا نتیجه را به حضور مردم شریف همدان اعلام کنیم.
همچنین حمید بادامی در مراسم افتتاحیه جشنواره شهروندان برگزیده همدان گفت: در جامعه سرمایه‌های انسانی بزرگترین سرمایه‌ای است که در اختیار داریم و این سرمایه‌ها باید تقویت شود تا حفظ و توسعه پیدا کند.
وی افزود: اهدافی که جشنواره دنبال می‌کند شناسایی، معرفی و تشویق شهروندان برگزیده در ابعاد و حوزه‌های مختلف است.
بادامی گفت: الگوسازی از شهروندان برگزیده در سطح جامعه است و جامعه نیاز به الگو دارد و هر چقدر الگوها در جامعه زیاد باشد قطعاً مردم به سمت قانون‌مداری و الگو برداری پیش می‌روند.
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان، گفت: بسترسازی برای ارتقای شاخص‌های شهروندی است که بهترین روش برای آموزش شهروندی، الگوسازی است.
وی تصریح کرد: تلاش برای تبدیل جشنواره به رویداد فرهنگی و اجتماعی سالیانه در سطح شهر است که امسال اولین سال برگزاری است که امیدوار هستیم این رویداد هر ساله در همدان برگزار و به عنوان یک برند در همدان تعریف شود.
بادامی گفت: ارزیابی شهروندان و تشویق آن با ارزش‌های شهروندی در یک جریان فرآیندی که آن جریان شناسایی شهروندان فعال برگزیده و معرفی آنان به نام الگوسازی و تشویق دیگران برای رسیدن به سطح شهروندی فعال در جامعه که در نهایت تحقق اهداف مدیریت شهری است را دنبال می‌کنیم.
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر با بیان اینکه آغاز ثبت‌نام این دوره از جشنواره در شهر همدان از هر حوزه و قشری به شرط دارا بودن معیارها و شاخص‌های در نظر گرفته شده است، گفت: بر اساس شاخص‌های عمومی و کمی و کیفیت اختصاصی نسبت به بررسی پرونده‌ها و انتخاب شهروندان برگزیده در حوزه‌ها و اقشار مختلف اقدام خواهد کرد.
وی افزود: مهلت ثبت‌نام و تحویل مدارک شهروندان از 7 بهمن تا 20 اسفندماه امسال خواهد بود که داوری و بررسی پرونده‌ها هم از 21 اسفندماه امسال آغاز می‌شود.
در پایان این مراسم از پوستر و سایت «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» با حضور رئیس شورای شهر، شهردار، رئیس «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» و رئیس دانشگاه آزاد رونمایی شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
عضویت در کانال تلگرام جام جم همدان
بستن