فرهنگی

دغدغه پوشش مناسب دارم زیرا به مخاطبم احترام می‌گذارم

فاطمه الوان/جام جم همدان

مجری شبکه استانی همدان با اشاره به اجرایش در اختتامیه بیست‌و‌چهارمین جشواره تئاتر کودک و نوجوان می‌گوید: در این اجرا بصورت بداهه و بدون هماهنگی از قبل، در لحظه تصمیم گرفتم و بخشی از برنامه را به دو زبان اجرا کنم.

المیرا سماواتی، مجری شبکه استانی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار جام‌جم خود را متولد سوم خرداد ماه سال شصت‌و‌نه در تهران معرفی می‌کند و می‌گوید: پیش از ورود به دانشگاه مدرک آیلس زبان انگلیسی را دریافت کرده بودم و در حال حاضرفارغ‌التحصیل رشته مدیریت صنعتی هستم.

وی با بیان اینکه در سال 91 به واسطه‌ ازدواج با شخصی که تهیه‌کننده و کارگردان برنامه‌های تلوزیونی است، به همدان آمده است، ادامه می‌دهد: بعد از ازدواج در محیطی قرار گرفتم که با اساتید و بزرگان این حرفه روبرو شدم، به گزارشگری گرایش و در اجرای برنامه‌های مستند نیز حضور پیدا کردم.

سماواتی با اشاره به اینکه در سال 94 در بخش هنری برنامه خانواده که از شبکه استانی همدان پخش می‌شود برای آموزش طراحی لباس حضور پیدا کردم، می‌گوید: بعد از مدتی در آزمون اجرا برای مجری‌گری شرکت کردم و بعد از گذشت یک ماه با من تماس گرفتند و قبول شدم.

مجری شبکه استانی همدان با بیان اینکه در ابتدای مجری‌گری به عنوان مجری دوم برنامه انتخاب شده بود، می‌افزاید: بعد از پشت سر گذاشتن دوره‌ سه یا چهار ماهه با ارزیابی‌های انجام شده، در جایگاه مجری اول برنامه در زمینه اجرا به فعالیتم ادامه دادم.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر وجود مخاطبان خانم برای برنامه‎‎هایمان، مخاطبان بسیاری نیز از میان آقایان داریم که برنامه‌هایمان را پیگیری می‌کنند، تصریح می‌کند: سال 97 اولین اجرای نوروزی خود را گذراندم که علاوه بر آن 16 شب دیگر نیز در تعطیلات نوروز برنامه نوروزی اجرا کردم.

سماواتی با بیان اینکه از ابتدای فعالیتم تا به الان، سابقه مجری‌گری سمینارها و همایش‌ها را نیز در پرونده کاری خود دارم، می‌گوید: بعد از حضورم در این‌گونه برنامه‌ها فرصتی فراهم شد تا بازخوردهای خوبی از مردم بگیرم.

وی ادامه می‌دهد: در زمینه‌ مجری‌گری تلاش می‌کنم خود واقعی‌ام را به بیننده نشان بدهم و هیچ‌گاه به دنبال ترکیب کردن کلمات سخت با یکدیگر نیستم بلکه این سختی من را از بیننده دور و قطعا او را از تماشای برنامه دل‌زده می‌کند ، من معتقدم در برابر بیننده باید راحت بود وگرنه مصنوعی بودن مخاطب را اذیت می‌کند.

سماواتی با تاکید بر اینکه اگر اکنون در این فضا قرار گرفته‌ام مدیون همراهی‌ها و دلگرمی‌های همسرم هستم، می‌گوید: من رشته‌ام صنعتی بود، زبان خوانده‌ام اما بعد از آشنایی با همسرم در فضای هنری قرار گرفتم و اگر وارد این حرفه شدم کشف همسرم بوده‌ام.

مجری شبکه استانی همدان با بیان اینکه در این حرفه تا به امروز هر فردی که سر راهم قرار گرفته، دربردارنده‌ یک نکته و تجربه برایم بوده است، تصریح می‌کند: اکنون که به این رشته نگاه تخصصی پیدا کرده‌ام قطعا تحصیلات آکادمیک را نیز به شکلی که مرتبط با شغلم باشد شروع و ادامه  می‌دهم.

وی با اشاره به اینکه اگر روزی از من بخواهند که حرفه مجری‌گری را کنار بگذارم، قطعا آن روز سخت‌ترین روز زندگی من است، می‌افزاید: ازدیدگاه عادت به این کار نگاه نمی‌کنم بلکه این رشته شغل و علاقه‌ شدید قلبی من است و هرچه بیشتر همراهی مردم و مخاطبانم را با خود لمس می‌کنم برای با انگیزه ادامه دادن علاقه‌مند‌تر می‌شوم.

سماواتی در رابطه با حضور خود به عنوان یک خانم در فضای رسانه تصویری ادامه داد: در طول سال‌های فعالیتم در رسانه آن‌قدر همراهی‌های درست و بازتاب‌های مثبت گرفته‌ام که هرگز معایبی از جانب این حرفه حس نکردم و قبول دارم که همه چیز به خود فرد برمی‌گردد، بنابراین دنبال حاشیه هم نبوده‌ام و باید اضافه کنم در فضای کار حسادت وجود دارد اما خوشبختانه تا به امروز دردسری برایم ایجاد نشده است.

مجری شبکه استانی همدان با تاکید بر اینکه از روز اول فعالیتم تا به امروز همه‌ برنامه‌هایم را به شکل زنده اجرا کرده‌ام و 99 درصد آنها بداهه‌گویی بوده است، می‌گوید: هیچ‌گاه نمی‌توان گفت چون فردی بارها برنامه‌ای را اجرا کرده است پس می‌تواند بدون مطالعه بر سر برنامه حاضر شود. روزی که برنامه برای مجری بی‌اهمیت شود باید با آن خداحافظی کند.

سماواتی با بیان اینکه یکی از نقاط قوت خود را وجود اعتماد به نفس ذاتی می‌داند، تصریح می‌کند: اعتماد به نفس نمی‌تواند اکتسابی باشد بلکه بخش اصلی آن باید در روحیات فرد از ابتدا وجود داشته باشد و فرد فقط می‌تواند آن را تقویت کند.

وی با اشاره به اینکه کنترل صدا مهم‌ترین اقدام یک گوینده یا مجری برای موفقیت در حرفه‌اش است، ادامه می‌دهد: در هنگام اجرا تلاش می‌کنم از یک جا ایستادن جلوگیری کنم و همین ثابت نبودن و حرکت در طول برنامه از تفاوت‌های اجرایم به حساب می‌آید.

سماواتی با تاکید بر اینکه من معتقدم همان اندازه که به پوشش در اجرا اهمیت بدهی، به مخاطب احترام گذاشته‌ای، می‌افزاید: اگر در یک هفته من هر روز یک رنگ و مدل لباس بپوشم کسی به من اعتراض نمی‌کند اما سعی می‌کنم از رنگ‌های متفاوت و یا حتی پارچه‌هایی با طرح‌های سنتی استفاده کنم تا مخاطبم را محترم‌تر از آنچه که هست بشمارم.

مجری شبکه استانی همدان در انتها به اجرایش در اختتامیه بیست‌و‌چهارمین جشواره تئاتر کودک و نوجوان اشاره می‌کند و می‌گوید: در این اجرا بطور بداهه و بدون هماهنگی از قبل، در لحظه تصمیم گرفتم و بخشی از برنامه را به دو زبان اجرا کنم این در حالیست که برای نخستین بار در استان برای این جشنواره از مجری استانی به جای مجری ملی استفاده کردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
عضویت در کانال تلگرام جام جم همدان
بستن