دسته‌بندی نشده

آزمونی بزرگ برای شهرداری همدان بلاتکلیفی یک تخلف ساختمانی بزرگ پس از سالها

آزمونی بزرگ برای شهرداری همدان
بلاتکلیفی یک تخلف ساختمانی بزرگ پس از سالها
ساختمان واقع در بلوار بعثت، 18 متری قهرمان است که به دلیل تخلفات ساختمانی بارها از سوی نهادهای نظارتی و قضایی حکم توقف برای ادامه ساخت‌وساز آن صادرشده، احکامی که تاکنون هیچ‌کدام اجرایی نشده و صرفاً به برگه‌های بی‌ارزشی برای بایگانی بدل شده‌اند. چراکه با وجود دستورهای متعدد توقف، ساخت‌وساز تا ^تعیین تکلیف نهایی، مالک همچنان به ساخت‌وساز ادامه داده و این روزها با تکمیل شدن بنا به دنبال مشتری برای فروش ملکی است که در چند سال گذشته بیش از ۱۰ها بار دستور توقف از سوی سازمان‌های نظارتی برای آن صادرشده است.
از جمله تخلفات ساختمان می توان به عدم اجرای بند (7_8) ضوابط شهرسازی و معماری مصوب 81/3/23 کمیسیون ماده 5 شورای عالی و معماری ایران اشاره کرد که این بند قانونی بیانگر این موضوع است که چون پروژه نو ساز در جبهه دوم بلوار بعثت همدان قرار گرفته است تا زمان تعریض بلوار مذکور از 45 به 75 متری و تخریب دو ملک جلوی این پروژه سطح پایینی پنجره های این ساختمان می بایست 1/7 از کف واحدها ارتفاع داشته باشد که متاسفانه شهرداری همدان با وعده های داده شده سه سال است اجرای این بند قانونی را به تعویق انداخته و باعث اختلال شدید در زندگی روزمره ساکنین منازل جلوی این ساختمان نوساز شده است.

مالک ساختمان شاکی در گفتگو با جام جم همدان می گوید: این تخلف شهرداری علاوه بر ضررهای روحی و معنوی، باعث تحمیل هزینه های فراوان جهت رفع اشرافیت موقت تا اجرای بند قانونی و تامین خسارات وارده از قیبل هزینه های دادرسی، وکلا و نصب و اجرای داربست و پرده طبق قانون 133 مدنی به اینجانب شده است
سید حسین خلیلیان با اشاره به اینکه بنده با حقوق اندک بازنشستگی و فروش خودرو خانواده اقدام به رفع اشرافیت 40 پنجره به حریم شخصی خود نموده ام ادامه می دهد: شهرداری همدان علاوه بر برخورد قانونی با تخلف انجام شده موظف به اجرای درست قانون پس از گذشت 4 سال از این موضوع است
خلیلیان خاطر نشان می کند: طبق مدارک موجود پرونده شکایت اینجانب و تخلفات صورت گرفته از سوی شهرداری و مالک ساختمان نو ساز مذکور در تمامی نهادهای ذیربط از قبیل (استانداری، سازمان مسکن و شهرسازی،دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور،معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان) مطرح گردیده وتمامی نهادهای مذکور رای بر عدم اجرای بند 8-7 کمیسیون شورای عالی و معماری ایران در خصوص ملک متخلف داده اند.
حال این چالش جدید عباس صوفی شهردار همدان بوده که چگونه قرار است با این تخلف آشکار در حوزه ساخت‌وساز در برخورد کند. تخلفی که گویا باوجود قوانین شفاف در حوزه ساخت‌وساز، هیچ کسی تاکنون توان برخورد با آن را نداشته است.

ملکی که باوجود دستورهای مکرر برای توقف آن همچنان ساخت‌وساز در آن ادامه دارد و گویا قراراست مثل بسیاری از پروژه‌های دیگر به بهره‌برداری برسد. حال باید منتظر ماند و دید برخورد شهردار همدان با این تخلف آشکار چگونه است.
وجود این پرونده پرسش جدی را مطرح می‌کند که به‌راستی قانون چه میزان در برخورد با تخلف‌های ساختمانی و احقاق حقوق شهر و شهروندان در همدان توانمند‌است؟
این پرونده آزمون بزرگی برای شهر همدان است چراکه ازاین‌ پس ملاک و معیاری خواهد بود برای توان سازمان‌های نظارتی بر اجرا قانون در شهر یا قدرت متخلفان برای دور زدن و نادیده گرفتن قانون.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در کانال تلگرام جام جم همدان
بستن